Vid flyktingslussen i Torneå har man under veckan gjort förberedelser för att för polisens del kunna slutföra hela asylsökningsprocessen på plats.
Hittills har man vid flyktingslussen tagit emot ansökningar om asyl och registrerat personerna som asylsökande, men de egentliga utredningssamtalen har skötts av lokala poliser. Lokalpolisen har ansvarat för utredningssamtalen efter att asylsökande har skickats till förläggningar runtom i Finland.
Vid flyktingslussen i Torneå förbereder man nu för att även sköta utredningssamtal, så länge antalet asylsökande hålls på nuvarande nivå. Om antalet asylsökande stiger måste processen ses över på nytt, så att flyktingslussen inte överbelastas. Syftet med övergången till en helhetsprocess är att påskynda handläggningen. Genom att hela processen sköts på ett och samma ställe kan polisen snabbare förmedla alla dokument som krävs för asylbeslut till Migrationsverket. Samtidigt minskar arbetsbördan vid polisinrättningarna, då de inte behöver kalla asylsökande från flyktingförläggningarna till utredningssamtal.
Helhetsprocessen prövas under söndagen vid flyktingslussen i Torneå. Processen följs upp och vidareutvecklas. Processen utvecklas tillsammans med bland annat Migrationsverket.
Idag har något fler än 200 asylsökande anlänt till flyktingslussen i Torneå. Gränsbevakningsväsendet har utfärdat två straffyrkanden för lindriga riksgränsbrott. Två personer som vistas i Finland hade gått över gränsen till Sverige och återvänt utan giltiga resedokument.
Tullen fortsätter sina skärpta kontroller och försvarsmakten stöder fortsättningsvis polisen i uppdrag med anknytning till flyktingslussen.