Poliisi tutkii Turun Varissuolla ilmoitettua vaalirikosta

Lounais-Suomen poliisilaitokselle annetun ilmoituksen mukaan Turun Varissuolla on painostettu äänestäjiä äänestämään tiettyä ehdokasta. Poliisi tutkii asiaa.
Poliisin tämänhetkisten tietojen mukaan painostus olisi tehty mahdollisesti kolmen eri ehdokkaan hyväksi. Kaikki kolme henkilöä ovat kunnallisvaaliehdokkaina Turun vaalipiirissä.
Asia tutkitaan alustavasti kolmena eri vaalirikoksena. Vaalitoimitsijoita ei epäillä rikoksesta.
Poliisi haluaa muistuttaa äänestäjiä siitä, että jokainen äänestäjä on oikeutettu käyttämään, tai olla käyttämättä, äänestysoikeuttaan itse haluamallaan tavalla. Uhkauksella vaikuttaminen toisen äänestämiseen on kiellettyä.
Poliisi pyytää vihjeitä mahdollisesta painostamisesta sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi tai WhatsApp- ja tekstiviestillä numeroon 050 411 7655.
Esitutkinta on alkutekijöissään, joten poliisi ei tässä vaiheessa tiedota asiasta enempää.
تُحقق الشرطة في التبليغ الذي وردها عن الجرم الانتخابي في منطقة فاريسو في توركوFilen öppnas i en ny flik pdf 319kB
پۆلیس لە واریسۆی سەر بە شاری تورکو، سەبارەت بە تاوان لە هەڵبژاردن، لێکۆلێنەوە دەکاتFilen öppnas i en ny flik pdf 222kB
پلیس در حال تحقیق درباره یک جرم انتخاباتی است که در واریسوای تورکو گزارش شده استFilen öppnas i en ny flik pdf 507kB
Booliska Turku wuxuu baadhayaa dambiga doorashada ee Varissuo laga soo wargaliyeyFilen öppnas i en ny flik pdf 30kB
Polis Turku Varissuo’da bildirilmiş olan seçim suçunu araştırıyorFilen öppnas i en ny flik pdf 193kB
Teadaanne: Politsei viib läbi kontrollimist hääletusõiguse kasutamise rikkumise kohta kohaliku omavalitsuse valimistel Turkus, Varissuo hääletuspunktis.Filen öppnas i en ny flik pdf 190kB
